Wstęp
Oddając do rak czytelników niniejsze opracowanie - będące efektem konferencji naukowej zorganizowanej przez Wydział Stosunków Międzynarodowych Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku Białej w dniu 23 czerwca 2007 roku - chcemy zaŞznaczyć swój udział w debacie nad prawami człowieka we współczesnym świecie.
Problematyka praw człowieka, mimo historycznych zmian, jakie zaszły na świecie pod koniec XX wieku, długo jeszcze nie przestanie być przedmiotem dyskusji, kontrowersji, sporów. Niestety nie chodzi tu jedynie o zmagania intelektualne a raczej o konkretne, boleśnie odczuwalne przez ludzi sytuacje.
Jednym z największych osiągnięć cywilizacyjnych ostatnich lat jest połączenie ludzi internetem i w rezultacie stworzenie im możliwości skutecznego i błyskawicznego komunikowania się. Blokada strumienia informacji obiegającej świat w sekundę jest praktycznie niemożliwa; skuteczne ukrywanie przypadków łamania praw człowieka - niewykonalne: rządy muszą się mieć na baczności. I choć stanowi to ogromny postęp na drodze do realizacji idei powszechnego poszanowania praw człowieka, długo jeszcze polityczne uwarunkowania będą decydować o stanie praw człowieka w wiciu społeczeństwach.
Doświadczenia ostatnich lat pokazują, ze mimo znaczącej poprawy międzyrządowej współpracy społeczności międzynarodowej, jej zorganizowane fora niejednokrotnie są bezradne wobec tych jej członków, które prawa człowieka uporczywie łamią. Trudno się oprzeć wrażeniu, że wypracowanie skutecznego mechanizmu to kwestia niestety dość odległej przyszłości, gdyż w debatach międzyrządowych, ciągle jeszcze interes polityczny często bierze górę nad prawami człowieka.
Polska i Polacy znaleźli się w bardzo dogodnej pozycji, by uczciwie i głośno mówić o prawach człowieka, by się o nie upominać, już nie tak bardzo we własnym, co w innych imieniu. Stąd waga dyskusji takich jak te, które mieliśmy okazję przeprowadzić w trakcie konferencji.
Pragnę podziękować profesorowi Kazimierzowi Lankoszowi, pomysłodawcy i koordynatorowi konferencji, który wraz z dr Pawłem Czubikiem oraz mgr Martą Ulbrych doprowadził do ukazania się drukiem tekstów wygłoszonych referatów. Z wdzięcznością odnotowuję wsparcie JM Rektora dr Tadeusza Wojtuszka oraz Kanclerz mgr Renaty Rosowskiej.
Zbigniew Włosowicz