Zakres tematyczny nowego wydania podręcznika jest dostosowany do obowiązującego obecnie, zmienionego programu wykładu Ekonometrii w Studium Podstawowym SGH na studiach dziennych i zaocznych. W jego trzech głównych częściach przedstawiono najważniejsze zagadnienia modelowania ekonometrycznego, rozwiązywania liniowych problemów decyzyjnych oraz analizy przepływów międzygałęziowych.
We wszystkich rozdziałach znajdują się liczne przykłady ilustrujące odpowiednie procedury obliczeniowe, a także mające pomóc w zrozumieniu korzyści i ograniczeń, które występują przy stosowaniu w praktyce metod ekonometrycznych i optymalizacyjnych.
Po każdym rozdziale zamieszczono wykaz kluczowych pojęć oraz zadania do samodzielnego rozwiązania, z odpowiedziami lub z odpowiednimi wskazówkami. Ponadto podane są przykładowe zadania wybrane z prac audytoryjnych z lat 1993-99.
Początkowa część, a zwłaszcza rozdziały dotyczące liniowego modelu ekonometrycznego, są napisane w sposób zwięzły, co powinno pomóc Czytelnikowi w objęciu całości szerokiego materiału. Nie podane twierdzenia lub dowody można znaleźć w bardzo licznych podręcznikach ekonometrii. Bardziej rozbudowany jest rozdział zawierający mało znane testy służące do weryfikacji założeń modelu. Więcej miejsca przeznaczono na metody wnioskowania na podstawie nieliniowych modeli ekonometrycznych oraz na nowe metody konstrukcji i analizy modeli dynamicznych, w tym zagadnień stacjonarności, integracji i kointegracji.
Programowania matematycznego, w tym metody sympleksowej, można uczyć się z wielu bardzo dobrych podręczników. Jednak niełatwo jest znaleźć taki, w którym teoria nie dominowałaby nad ważnymi dla praktyki aspektami optymalizacji. Autorzy tego podręcznika starali się, by Czytelnik przede wszystkim nauczył się budować modele problemów optymalizacyjnych i wyciągać wnioski z ich rozwiązań. A także, by wiedział, w jakich sytuacjach i na podstawie, jakich informacji będzie można albo nie da się rozwiązać określonego problemu decyzyjnego. Obok klasyfikacji problemów decyzyjnych modelowanych przy użyciu programowania liniowego jest omówiona metoda sympleksowa, a także - w znacznie rozszerzonej wersji - zagadnienia pooptymalizacji i dualizmu.
Poznanie schematu przepływów międzygałęziowych i modelu Leontiefa pomaga w zrozumieniu makroekonomicznych struktur gospodarczych oraz metod pomiaru wyników działalności ekonomicznej w skali makro. W rozdziale dotyczącym tych zagadnień znajdują się przykłady oparte na rzeczywistych danych statystycznych, pokazujące stosowane dawniej oraz obecnie wprowadzane metody rachunku dochodu narodowego i produktu społecznego.