Tematyka administracji publicznej jest od dawna podstawowym i trwałym obszarem zainteresowania przynależnym do nauk prawnych: zwłaszcza nauki prawa administracyjnego oraz nauki o administracji. Powyższe ma zasadne odzwierciedlenie w treściach kształcenia przewidzianych dla kierunków studiów:
prawo i administracja. Niemniej wzmiankowana materia jest w pewnym zakresie również obiektem subsydiarnego zainteresowania badaczy i praktyków spoza prawoznawstwa, co w szczególności ukazuje niniejszy tom [...].
Prezentowane wypowiedzi mają za główny przedmiot swoich rozważań właściwe aspekty organizacji i działalności administracji publicznej w obecnych warunkach ustrojowych. Odnoszą się one nie tylko do wybranych zagadnień prawa krajowego i prawa unijnego. Autorzy starają się naświetlić określone zjawiska z perspektywy uprawianych dyscyplin naukowych lub spostrzeżeń płynących z oglądu funkcjonowania praktyki administracji publicznej. Zróżnicowany charakter składowych niniejszego tomu potwierdza, że administracja publiczna jako konstrukcja prawa przedmiotowego oraz narosłego wokół niej doświadczenia
prawnego była i może być [...] przedmiotem zainteresowania z wielu stron.
Fragment ze wstępu Karola Kiczki