Niniejsze opracowanie stanowi kolejny głos w publicznej dyskusji na temat przeciwdziałania temu społecznie nieakceptowanemu zjawisku, a jakże często występującemu we wszystkich warstwach społecznych, jakim jest przemoc domowa, z jednoczesnym zgłoszeniem postulatów dotyczących zmian ustawodawczych, które mogłyby skuteczniej przeciwdziałać omawianemu zjawisku. Co wydaje się nabierać doniosłości dzisiaj, kiedy to toczy się publiczna dyskusja na temat zakazu karcenia dzieci i lepszego zagwarantowanie ochrony ofierze przemocy.
Niniejsze opracowanie zawiera dwa zasadnicze obszary rozważań. Pierwszy z nich dotyczy prawnokanej oceny pewnych zachowań, które mieszczą się w pojęciu przemocy przeciwko rodzinie. Natomiast drugi obszar obejmuje ramy administracyjnoprawne, w których funkcjonują wybrane instytucje administracyjne na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W tym kontekście zwrócono także uwagę na pewne postulaty dotyczące wprowadzenia prawnego zakazu karcenia dzieci. Tłem do tych wszystkich rozważań jest analiza funkcjonowania rodziny, jej problemów, a także istoty przemocy w rodzinie.
Poza zakresem niniejszej publikacji znalazły się zagadnienia dotyczące proceduralnych rozwiązań prawnych w zakresie pomocy udzielanej ofiarom przemocy w rodzinie.
Niniejsza książka składa się z czterech części.
Pierwsza część dotyczy istoty przemocy w rodzinie, jej źródeł oraz skali tego negatywnego zjawiska. Analiza tych aspektów została dokonana na tle rozważań dotyczących roli rodziny w kształtowaniu rozwoju psychospołecznego człowieka.
Kolejna część książki traktuje o prawnokarnym aspekcie przemocy w rodzinie. Omówione zostały w tym miejscu czyny zabronione ujęte w kodeksie karnym, które swym opisem odpowiadają zachowaniom mieszczącym się w pojęciu przemocy w rodzinie. W trzeciej części książki przedstawione zostały zagadnienia administracyjnoprawne związane z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. W tym miejscu wyeksponowano instytucje funkcjonujące w sferze lokalnej, które są zorientowane na pomoc rodzinom w przeciwdziałaniu opisaniu zjawisku i usuwaniu jego skutków. Ostatnia część prezentuje przykładowe strategie i działania wybranych jednostek samorządowych w obszarze zwalczania przemocy w rodzinie.
Całość została zwieńczona Wnioskami końcowymi, w których zawarte zostały uwagi de lega lata dotyczące obowiązującego obecnie stanu prawnego i postulaty de lege ferenda dotyczące zmian ustawodawczych w zakresie polityki przeciwdziałania przemocy w rodzinie.