WPROWADZENIE FRAGMENT
Opracowanie nasze obejmuje analizę funkcjonowania rynków w gospodarce oraz determinanty równowagi krótkookresowej na tych rynkach. Do opisu funkcjonowania poszczególnych rynków wykorzystujemy podejście popytowe, a do charakterystyki współzależności między zmiennymi stosujemy funkcję liniowe. Podejście to pozwala przedstawić stany równowagi krótkookresowej oraz ich zmiany na poszczególnych rynkach i całej gospodarki w prosty i przystępny dla Czytelnika sposób.
Do skryptu dołączony jest program z symulacjami komputerowymi, który pozwala analizować zagadnienia prezentowane w poszczególnych rozdziałach opracowania.
Układ skryptu jest tak skonstruowany, aby Czytelnik mógł zapoznać się z analizowanymi problemami w poszczególnych rozdziałach z dwóch punktów widzenia: teoretycznego i praktycznego (w wersjach komputerowych odpowiednich modeli rynków i gospodarki).
Każdy rozdział zawiera podstawy teorii z zakresu omawianych zagadnień, rozwiązania przykładowych zadań z zastosowaniem symulacji komputerowych oraz zestawy zadań do samodzielnego rozwiązania.
Opracowanie składa się z siedmiu rozdziałów. W rozdziale pierwszym charakteryzujemy główne mierniki pomiaru aktywności gospodarczej, ich ujęcia nominalne i realne. Rozdział drugi zawiera analizę funkcjonowania rynku towarowego w gospodarce z uwzględnieniem podejścia sektorowego. W rozdziale trzecim koncentrujemy się na opisie działania rynku pieniądza. Rozdział czwarty poświęcony jest makroekonomicznemu rynkowi pracy. W rozdziale piątym przedstawiamy równowagę makroekonomiczna w gospodarce zamkniętej z uwzględnieniem współdziałania rynków: towarowego i pieniądza, korzystamy z modelu IS-LM. Kolejny, szósty rozdział dotyczy zagadnienia równowagi na rynku walutowym. Opracowanie zamyka rozdział siódmy obejmujący analizę równowagi makroekonomicznej w gospodarce otwartej z sektorem wymiany towarowej z zagranicą.
Skrypt nasz kierujemy do studentów i wykładowców podstaw makroekonomii, głównie na studiach nieekonomicznych. Jesteśmy przekonani, że przyjęta w skrypcie formuła łączenia podstaw teorii z symulacjami komputerowymi umożliwi studentom lepsze zrozumienie skomplikowanych zależności makroekonomicznych. Program z symulacjami komputerowymi może być stosowany na ćwiczeniach z podstaw makroekonomii - stwarza możliwość pracy indywidualnej i zespołowej studentów oraz może stanowić użyteczne narzędzie pracy własnej słuchaczy, przygotowujących się do sprawdzianu już nabytej wiedzy.
Praca powstała w Zakładzie Gospodarki Rynkowej Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie wdrażane są symulacje komputerowe w nauczaniu makroekonomii. Skrypt opracowano po napisaniu programu komputerowego i jego pilotażowym zastosowaniu w dydaktyce.
Pragniemy podziękować Panu prof. dr hab. Kazimierzowi Ryciowi za inspirację w rozwijaniu wspomagania komputerowego w nauczaniu makroekonomii. Dziękujemy Koleżankom i Kolegom z Zakładu za udział w pilotażowym zastosowaniu programu komputerowego oraz za wszystkie uwagi, które postaraliśmy się wykorzystać w niniejszym skrypcie i w ostatecznej wersji programu komputerowego.