Praca stanowi krytyczną analizę "etyki troski" - jednej z propozycji etycznego rozumowania we współczesnej etyce, []. Temat "etyki troski" wart jest z pewnością podjęcia, bo w rodzimej literaturze brak, jak na razie, szerszego jej omówienia. [] Kategoria "troski" jest dla lekarzy i pielęgniarek kategorią zdecydowanie bardziej czytelną niż "pryncypializm" czy "godność osoby". Odnosi się ona wprost do relacji lekarz - pacjent i zdaje się stanowić tejże relacji istotę. Etyka medyczna akcentująca kategorię troski dotyka zatem tego, co niejako wpisane jest w praktykę zawodową szeroko rozumianych służb medycznych, niezależnie od tego jakie reprezentujemy poglądy i światopoglądy.
(z recenzji s. prof. dr hab. Barbary Chyrowicz)
W niezwykle trudnym okresie funkcjonowania instytucji ochrony zdrowia pojawia się interesująca książka, która przypomina, że ludziom chorym potrzebna jest zarówno właściwie zorganizowana, profesjonalna opieka lekarska i pielęgniarska, ale też zwykła, ludzka troska.
Autorka poszukuje filozoficznych, religijnych i stricte medycznych korzeni troski i źródeł powinności moralnej w medycynie włączają między innymi tradycję Hipokratesa, etykę czterech zasad, koncepcję godności pacjenta oraz przywołuje wielkie religie (chrześcijańską i buddyjską) i filozofów, w których pismach odnajduje podstawy i założenia dla "etyki troski".
(z recenzji prof. dr hab. Zofii Kawczyńskiej-Butrym)
Książka skierowana jest w szczególności do pracowników ochrony zdrowia, a wśród nich głównie do lekarzy, pielęgniarek i położnych, jak również do osób zajmujących się etyką medyczną.