Monografia pt. "Współczesne zarządzanie: różnorodność problemów i sposobów ich rozwiązywania" jest próbą spojrzenia na współczesną teorię i praktykę zarządzania z wielu różnych perspektyw. Zaprezentowano w niej problemy teoretyczno-metodologiczne i praktyczne stawiane dziś zarówno na gruncie nauk o zarządzaniu, jak
i na styku tej dyscypliny z metodologią nauk, filozofią, ogólną teorią systemów, ekonomią, socjologią, psychologią, marketingiem, logistyką, finansami, z naukami technicznymi, systemami informatycznymi i technologią cyfrową. Przedstawiono również sposoby rozwiązywania niektórych z tych problemów przez zgłoszenie nowych propozycji dotyczących kwestii metodologicznych. Wskazano także na nowoczesne metody i techniki możliwe do wykorzystania w praktycznej warstwie zarządzania.
Redaktorami naukowymi monografii są: dr hab. Urszula Ornarowicz, profesor w Katedrze Teorii Zarządzania Szkoły Głównej Handlowej, oraz dr Wiesław Gonciarski, kierownik Zakładu Inżynierii Zarządzania na Wydziale Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej.
Książka adresowana jest do szerokiego grona potencjalnych Czytelników zainteresowanych problematyką współczesnego zarządzania. W szczególności mogą po nią sięgnąć pracownicy naukowi, doktoranci oraz studenci, zwłaszcza studiów magisterskich i podyplomowych. Adresatami są także przedsiębiorcy, menedżerowie, kierownicy jednostek administracji publicznej oraz inni specjaliści zainteresowani poszerzeniem wiedzy o nowych zjawiskach współczesnego zarządzania.