Recenzowane studium jest w pełni kompetentną kontynuacją dorobku Autorki, znacznie wzbogaconego o nowe ustalenia faktograficzne i problemowe w tym o pogłębioną interpretację prawną nowych rodzajów i form działalności w przestrzeni kosmicznej. Zwrócenie się w tym kierunku jest koniecznością związaną z zastosowaniem nowych rozwiązań technicznych oraz procesami prywatyzacji i komercjalizacji wielu dziedzin działalności kosmicznej, angażującej także coraz więcej podmiotów publicznych i prywatnych we współpracy międzynarodowej.
Oczekiwać można, że bogate i dyskursywnie ujęte treści studium spotkają się z zainteresowaniem nie tylko profesjonalnie ukierunkowanych poznawczo czytelników, zwłaszcza, że na rynku księgarskim jest to najnowsza z tej dziedziny publikacja.
Autorka, działając w kręgu czołowych ekspertów międzynarodowych, związanych z problematyką lotniczą i kosmiczną, miała okazję wybrać do zaprezentowania najbardziej godne uwagi i w istocie o kluczowym znaczeniu - wyzwania "nowej ery" działalności międzynarodowej w przestrzeni kosmicznej. Krytycznie naświetla stan regulacji obecnego prawa kosmicznego i sygnalizuje potrzeby jego dostosowania do nowych realiów ery "NewSpace".
prof. zw. dr hab. Leonard Łukaszuk, Uniwersytet Warszawski