Zdaniem autora, koncepcja obejmująca zarówno straty dobrobytu społecznego jak i monopolistyczne koszty społeczne, prawidłowo odzwierciedla nieefektywność funkcjonowania podmiotów dominujących. Ujęcie takie znacznie jednak zawęża ocenę ich funkcjonowania, gdyż w praktyce przynoszą one również monopolistyczne korzyści społeczne związane z działaniem przedsiębiorstw w niedoskonale konkurencyjnych strukturach rynkowych. W niniejszej pracy przedstawiono autorską koncepcję efektywności społecznej funkcjonowania podmiotów na rynkach skoncentrowanych uwzględniającą zarówno nieefektywność tych struktur jak i monopolistyczne korzyści. Koncepcja ta przyjęła postać wskaźnika efektywności społecznej {WESp), który umożliwia jednocześnie ocenę efektywności alokacyjnej i ekonomicznej.
Niniejsza praca jest oryginalnym wkładem w rozwój nauk ekonomicznych przez swoje nowatorstwo.
Po pierwsze, przedstawiono autorską, zmodyfikowaną koncepcję ustalania strat monopolistycznych. Dotychczas stosowana koncepcja A. Harbergera została rozszerzona o pojęcie straty społeczne i zastosowanie ustalonego na podstawie odrębnych badań wskaźnika elastyczności cenowej popytu. Doprowadziło to do zmiany metody liczenia zagregowanych strat monopolistycznych, co, zdaniem autora, pozwala na uzyskanie dokładniejszych wyników badań.
Po drugie, zastosowano nowe podejście do oceny funkcjonowania rynków skoncentrowanych w Polsce. Ze światowej literatury fachowej wynika, że takie badania były rzadko prowadzone, a w Polsce są jedyne.
Po trzecie, wprowadzono pojęcie monopolistyczne korzyści społeczne, które dotychczas nie było używane. Pozwoliło to na całościową ocenę funkcjonowania rynków skoncentrowanych, którą oparto na autorskim wskaźniku efektywności społecznej (WESp).