Istnienie bezrobocia w Polsce jest efektem procesów transformacji i restrukturyzacji gospodarki, które nie były obojętne dla przyjętego sposobu socjalnego traktowania bezrobocia. W związku z tym szczegółowej analizie, również pod kątem standardów międzynarodowych, został poddany zakres podmiotowy ochrony oraz warunki nabycia zasiłku i zasady jego wypłacania. Z analizy tej można wysnuć wnioski na temat charakteru prawnego zasiłku dla bezrobotnych. Jedne z elementów jego konstrukcji wskazują na model ubezpieczeniowy, inne na model pomocowy, a jeszcze inne na zaopatrzeniowy. Należy więc mieć świadomość, że określenie charakteru prawnego tego świadczenia jest niezmiernie trudne i może budzić pewne kontrowersje.
Na potrzeby opracowania nie zostały przeprowadzone badania ilościowe i jakościowe, związane z socjalnym traktowaniem bezrobocia. Wynika to z faktu, iż dane związane z liczbą osób pobierających świadczenia pieniężne z tytułu bezrobocia są zbierane przez GUS. Dodatkowo zbędne jest prowadzenie analizy nad wysokością pobieranych zasiłków dla bezrobotnych, ponieważ polski ustawodawca przyjął koncepcję kwotowego ustalania ich wysokości, a nie powiązania ich z dotychczasowym wynagrodzeniem.
Głównym celem pracy było ukazanie socjalnego traktowania bezrobocia w postaci kompleksowego opracowania poświęconego temu zagadnieniu. Przeprowadzona analiza rozważań w zakresie prawa międzynarodowego miała pokazać, jak dużą częścią dorobku normatywnego organizacji międzynarodowych jest przedmiotem opracowania. W konsekwencji wnioski płynące z tych rozważań posłużyły do analizy polskich rozwiązań pod kątem instrumentów, którymi posługuje się polski ustawodawca, aby łagodzić skutki bezrobocia.
Podstawową metodą zastosowaną w pracy jest metoda dogmatyczna, która została uzupełniona metodami: historyczno-prawną oraz prawno-porównawczą. Opracowanie ma charakter prawniczy, w związku z tym nie wyczerpuje ekonomicznych oraz socjologiczno-psychologicznych aspektów bezrobocia. Przedstawione tu rozważania mogą (a nawet powinny) być kontynuowane w postaci badań na temat socjalnego traktowania bezrobocia, szczególnie w obliczu ciągłych zmian społeczno-ekonomicznych.
Fragment ze Wstępu