Prezentowane badanie ukierunkowane jest na rozpoznanie zasobów przyrodniczych i możliwości rozwoju biogospodarki w regionach Polski na przykładzie województwa warmińsko-mazurskiego. W pracy jasno i poprawnie określone zostały cele badania, które dotyczą zbadania wielkości zasobów istotnych dla rozwoju biogospodarki w analizowanym regionie, określenia roli przedsiębiorstw w rozwoju biogospodarki jako sektora regionalnego rynku inwestycyjnego oraz możliwości wspierania tego sektora przez jednostki samorządu terytorialnego.
Podjęta problematyka badawcza jest ważna z uwagi na potrzebę zdynamizowania rozwoju gospodarczego Polski, a diagnozowanie uwarunkowań i możliwości wzrostu konkurencyjności regionów stanowi istotny przyczynek do potrzebnych badań w tym względzie. (...) W pracy poddano analizie dokumenty planistyczne, raporty przygotowane na zlecenie jednostek samorządowych, akty prawne krajowe i unijne, dostępne dane statystyczne Głównego Urzędu Statystycznego i Regionalnej Izby Rozrachunkowej w Olsztynie. Sięgnięto do metod modelowania makroekonomicznego, analizy typu SWOT, jak również analiz porównawczych. Szczególnie interesujące są wnioski wynikające z badań ankietowych (sondaż diagnostyczny) dotyczących zdiagnozowania uwarunkowań powstawania i rozwoju przedsiębiorstw funkcjonujących w obszarze biogospodarki w analizowanym regionie warmińsko -mazurskim. Są to badania oryginalne i cenne.
Podjęte przez Autorów badanie dotyczy stosunkowo nowego problemu badawczego w warunkach polskich. Biogospodarka stanowić może dla wielu regionów, w tym warmińsko-mazurskiego posiadającego znaczące zasoby przyrodnicze dla jej rozwoju, sektor gospodarczy szczególnie atrakcyjny dla nowych inwestycji.
Na podstawie przeprowadzonego badania Autorzy formułują istotne rekomendacje dla jednostek samorządu terytorialnego, które mogą przyczynić się do wypracowania nowej strategii dla rozwoju regionu. Zatem zastosowanie w praktyce proponowanych rozwiązań może przyczynić się do dalszego rozwoju biogospodarki w regionie warmińsko-mazurskim i istotnie wpłynąć na wzrost jego konkurencyjności.
Praca ta stanowić może interesujące studium dla prowadzenia dalszych, pogłębionych badań naukowych. W formie opublikowanej może być skierowana nie tylko do jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorstw w regionie, ale także do studentów.
Z recenzji prof. dr hab. Grażyny Wojtkowskiej-Łodej