Książka objaśnia w nowy sposób, po ponad 30 latach od publikacji ostatniej monografii w zakresie niedopuszczalnych immisji, autorstwa W. J. Katnera, zagadnienie zakazanych oddziaływań na nieruchomość sąsiednią w prawie polskim. Przede wszystkim uwzględnia zmiany prawne, doktrynalne i orzecznictwo po dzień 30 kwietnia 2014 r.
"Niedopuszczalne immisje" w swojej zasadniczej części podzielone są na cztery rozdziały. Pierwszy rozdział wprowadza Czytelnika w zagadnienie immisji. Po zdefiniowaniu ich i przedstawieniu na tle polskiego prawa, Autor poddaje w wątpliwość klasyczny podział immisji. Wywód wzbogacony jest o przedstawienie zagadnienia niedopuszczalnych oddziaływań w polskim prawie lokalowym, a także o próbę rozstrzygnięcia kolizji przepisów prawa cywilnego i administracyjnego, występującą przy stosowaniu art. 144 kodeksu cywilnego.
Rozdział drugi poświęcony jest kwestii odpowiedzialności za wywołanie niedozwolonych immisji. Autor rozważa zasady odpowiedzialności prawnorzeczowej i deliktowej, a także legitymację czynną i bierną w wynikłych sporach, w szczególności w wypadku odpowiedzialności wielu podmiotów za wyrządzoną szkodę. Omawia również zagadnienia związane z ochroną dóbr osobistych.
Rozdział trzeci mówi o problemie nadużycia prawa. W tym celu Autor odwołuje się m.in. do sztandarowego dzieła A. Szpunara "Nadużycie prawa podmiotowego". Dokonywana jest próba rozróżnienia kwestii "nadużycia prawa" od kwestii "naruszenia prawa". Definiowane jest również pojęcie szykany.
Wreszcie w rozdziale czwartym jest zawarta analiza tytułu XX Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej wraz z odpowiednimi regulacjami prawa polskiego (przede wszystkim ustawy z 2001 r. - Prawo ochrony środowiska i ustawy z 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie).
W każdym z rozdziałów zawarte jest również przedstawienie odpowiednich instytucji prawa polskiego na tle prawodawstw państw obcych, a także tło historyczne wybranych instytucji. Ze względu na bogaty materiał orzeczniczy, legislacyjny i doktrynalny, pozycja będzie cenna nie tylko dla teoretyków prawa, ale również dla praktyków, zajmujących się szczególnie delikatną dziedziną prawa, jaką jest prawo sąsiedzkie.