"Autorka monografii dostrzega, że zbyt ogólne określenie zasad prawnych związanych z działalnością człowieka w przestrzeni kosmicznej nie wytrzymuje próby czasu. W związku z tym docenia zabiegi dyplomatyczne, które prowadzą do porozumień dwustronnych między USA i Rosją (umów ograniczających zbrojenia nuklearne) oraz USA i Chinami (stanowisk dotyczących materiałów rozszczepialnych). Analiza tych porozumień w połączeniu ze szczegółową prezentacją tych i innych państw wnosi cenny wkład do nauki prawa kosmicznego. (...)
Dzięki kilkuletniej pracy w ICAO Autorka miała możliwość dostrzeżenia meandrów geopolityki i wykorzystania doświadczenia w recenzowanym tekście. Małgorzacie Polkowskiej udało się uniknąć ewentualnego błędu nadmiernej generalizacji, co stanowi istotną wartość monografii."
(z recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Zdzisława Brodeckiego)
"Małgorzata Polkowska w swojej książce postanowiła w przystępnej formie dokonać syntezy istniejących uregulowań w odniesieniu do polityki bezpieczeństwa i ich retrospekcji na uregulowania w krajach czy organizacjach wyznaczających rozwój aktywności kosmicznej. (...)
Szczególnie ważne jest omówienie przez autorkę zagadnień technologii podwójnego zastosowania uwidaczniające jak w aktywności kosmicznej łączy różne aspekty aktywności kosmicznej. Książka stanowić będzie istotną pomoc dla ludzi zaangażowanych w aktywność kosmiczną w Polsce w zrozumieniu uwarunkowań prawnych tej działalności."
(z recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Zbigniewa Kłosa)