Celem głównym monografii jest ukazanie, w jakim stadium rozwoju znajdują się powstające centra logistyczne, co jest przyczyną takiego stanu i co zrobić, aby było lepiej.
Główny problem badawczy koncentruje się wokół zagadnień dotyczących ekonomiczno-organizacyjnego funkcjonowania centrów logistycznych w Polsce, gdzie na pierwszy plan wysuwają się grupy problemów dotyczących działań naprawczych wspierających ich przemianę i rozwój. Przedmiotem analiz i ocen są centra logistyczne jako podmioty wpływające na rozwój gospodarki.
Intencją autorów było utrzymanie bliskiego związku z praktyką gospodarczą w przedstawianiu problemu. Stąd też częste odwoływanie się do obecnie wykorzystywanych rozwiązań przyjmowanych w centrach logistycznych oraz wyników różnych naukowych badań empirycznych, odnoszących się do tych podmiotów, szczególnie w Polsce.
Niniejsza pozycja adresowana jest zarówno do praktyków, jak i teoretyków. Mogą nią być zainteresowani studenci kierunków ekonomicznych, jak również osoby, które na co dzień mają do czynienia z centrami logistycznymi.