Prezentowana monografia ma służyć osiągnięciu celu, którym jest identyfikacja elementów składających się na pojęcie bezpieczeństwa militarnego, ukazanie potencjalnych i realnych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego w sferze militarnej.
Istotne miejsce w tej pracy zajmuje ukazanie roli organizacji międzynarodowych, politycznych czy też politycznowojskowych w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa w ujęciu globalnym i regionalnym (ONZ, NATO, UE). Analiza byłych, trwających i potencjalnych (przyszłych) konfliktów zbrojnych zajmuje ważne miejsce (Irak, Syria, Morze Południowo-Chińskie) w prezentacji tematu.
Bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w interesującym nas obszarze bezpieczeństwa militarnego, warunkowane jest zespołem czynników wewnętrznych i zewnętrznych, które wypadkowo rozstrzygają o jego ostatecznym kształcie w danym momencie. Temu zagadnieniu autorzy poświęcili kilka rozdziałów.
Prezentowana praca powstała dzięki zaangażowaniu autorów wywodzących się z wiodących uczelni krajowych, m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Opolskiego, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Sztuki Wojennej i przede wszystkim Wojskowej Akademii Technicznej.