Partycypacja społeczna polega na komunikowaniu się mieszkańców z władzami gminy oraz ich obustronnej współpracy. To sposób na aktywne branie udziału w wydarzeniach, które nas dotyczą, możliwość wyrażania swojego zdania, uczestniczenia w działaniach i decyzjach. Partycypacja społeczna jest współcześnie jednym z istotnych mechanizmów poprawy zarządzania w sferze publicznej.
Monografia Partycypacja społeczna wehikułem rozwoju lokalnego jest skierowana do wszystkich, którzy interesują się rozwojem lokalnym oraz interakcjami między społeczeństwem a decydentami jednostek samorządu terytorialnego na poziomie lokalnym. Czytelnik dowie się:
- jak zdefiniowany jest rozwój lokalny w teorii i praktyce gospodarczej;
- co jest istotą i jakie są przesłanki partycypacji społecznej;
- jakie są prawne aspekty oraz zakres partycypacji społecznej na poziomie lokalnym;
- jakie są dostępne formy i mechanizmy lokalnej partycypacji obywatelskiej;
- jak przebiega rozwój lokalny determinowany partycypacją społeczną (studium badawcze miast na prawach powiatu województwa zachodniođpomorskiego);
- jakie są warunkowania regulacyjno-prawne, organizacyjne i finansowe partycypacji społecznej jako wehikułu rozwoju lokalnego;
- jakie są szanse i mocne strony partycypacji społecznej z punktu widzenia społeczeństwa oraz samorządu terytorialnego oraz jakie są bariery zwiąđzane z wdrażaniem zmian w organizacji partycypacji społecznej.