Praca jest kolejną publikacją Autora w całości poświęconą zarządzaniu organizacją wymiaru sprawiedliwości. W poprzedniej książce, Nowe kierunki w zarządzaniu wymiarem sprawiedliwości, Autor dokonał kompleksowej diagnozy funkcjonowania sądownictwa w Polsce, wskazując rozwiązania mogące w istotny sposób wpłynąć na poprawę jego zarządzania.
Obecna publikacja stanowi jej rozwinięcie i uzupełnienie. W istotny sposób wypełnia lukę poznawczą w obszarze nauk o zarządzaniu w subdyscyplinie zarządzanie publiczne. Subdyscyplina zarządzanie publiczne jest ciągle w fazie rozwoju i poszukiwania instrumentarium zarządzania właściwego dla sektora publicznego. Publikacja proponuje wiele nowatorskich rozwiązań.
Niezwykle interesująca jest, zaproponowana przez Autora, nowatorska koncepcja zarządzania systemowego wymiarem sprawiedliwości, w tym propozycja metod i technik zarządzania dostosowanych do specyfiki jego funkcjonowania. Praca ma charakter interdyscyplinarny, wzbogacona jest o nowe, rzetelne diagnozy i propozycje zmian, co stanowi niewątpliwy, twórczy wkład Autora zasługujący na uznanie.
prof. dr hab. Jacek Grzywacz (fragment recenzji)
Tematyka poruszana w książce jest ciekawa pod względem naukowym, a w warstwie praktycznej szczególnie cenna. Za nowatorską należy uznać próbę analizy umiejscowienia zarządzania wymiarem sprawiedliwości w naukach o zarządzaniu. Wymiar sprawiedliwości jest obszarem, którego dotychczas nie badano w takim właśnie ujęciu i dlatego należy uznać, że prezentowane treści w recenzowanej książce wnoszą nowe spojrzenie na problem. Podjęta przez Autora próba przeprowadzenia pogłębionych badań i sformułowania wniosków z nich płynących może przyczynić się, co też akcentuje sam Autor, do sprowokowania szerszej dyskusji o dalszych kierunkach rozwoju wymiaru sprawiedliwości - organizacji, która ma za zadanie spełnianie wielu obowiązków.
prof. dr hab. Ewa Grzegorzewska-Mischka (fragment recenzji)