Wstęp
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się nierozerwalnie z podejmowaniem decyzji odnośnie odpowiedniego doboru źródeł jej finansowania. Jako szczególnie znaczące w tym kontekście należy wskazać decyzje dotyczące sposobu finansowania działalności rozwojowej. Istotne wsparcie oraz szeroką gamę różnorodnych rozwiązań zapewnia przedsiębiorstwom sektor finansowy, który umożliwia im tym samym realizowanie swoich celów. Dokonywanie tego typu wyborów wymaga jednak odpowiedniej wiedzy i znajomości specyfiki poszczególnych instrumentów finansowych tak, aby ich zastosowanie było dostosowane do potrzeb oraz właściwości danego podmiotu gospodarczego
Dotychczasowy dorobek teoretyczny dotyczący omawianego obszaru stanowi podstawę do właściwszego postrzegania szans oraz zagrożeń związanych z poszczególnymi rozwiązaniami dostępnymi dla przedsiębiorstw. Problematyka ta była również przedmiotem wielu badań empirycznych oraz analiz. Jej waga jest trudna do przecenienia zarówno w przypadku jednostek reprezentujących sektor małych i średnich przedsiębiorstw, jak i podmiotów gospodarczych prowadzących działalność na szeroką skalę. Złożoność problemów związanych z odpowiednim doborem źródeł finansowania oraz zmieniające się dynamicznie otoczenie sprawiają, że jak najbardziej zasadne jest podejmowanie dalszych prac badawczych związanych z tym obszarem finansów, który dotyczy przedsiębiorstw.
Głównym celem książki jest ocena możliwości wykorzystania różnorodnych źródeł finansowania działalności rozwojowej przez przedsiębiorstwa w Polsce.
W pierwszej części opracowania przedstawione zostały wyniki badania dotyczącego źródeł finansowania spółek publicznych. Na próbie 713 przedsiębiorstw notowanych na rynku regulowanym lub w alternatywnym systemie obrotu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie dokonana została analiza wybranych pozycji bilansu oraz rachunku zysków i strat badanych podmiotów, a także wskaźników obrazujących relacje w wielkości finansowych.
Kolejny rozdział prezentuje aspekty związane z samofinansowaniem przedsiębiorstw w polskich warunkach rynkowych. Zagadnienia dotyczące wykorzystania zysku zatrzymanego oraz amortyzacji do celów finansowania działalności rozwojowej przedsiębiorstw zostały poddane analizie w kontekście branżowym, faz cyklu koniunkturalnego, poziomu inflacji oraz powiązań pomiędzy skalą samofinansowania a wartością rynkową przedsiębiorstw.
W dalszej części opracowania zawarto analizę możliwości związanych z pozyskaniem kapitału na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie poprzez emisję akcji. Omówione zostały uwarunkowania tej formy pozyskiwania funduszy, związane zarówno z rynkiem podstawowym, jak i alternatywnym systemem obrotu, tj. New Connect.
Odrębną część opracowania dedykowano prezentacji oraz ocenie mezzanine capital. Ta stosunkowo mało znana i rozpowszechniona w Polsce forma pozyskiwania funduszy przez przedsiębiorstwa posiada liczne walory, które mogą sprawić, że jej zastosowanie będzie atrakcyjne dla sponsorów, a przedsiębiorstwom umożliwi pozyskanie potrzebnych środków. Jednak jej wykorzystanie wymaga dokładnego zaznajomienia się zarówno z zaletami, jak i niebezpieczeństwami, które mogą się pojawić przy tego typu transakcjach.
Rozdział piąty książki dedykowany został szczególnie popularnej formie pokrycia potrzeb finansowych przedsiębiorstw, jaką jest kredyt bankowy. Analizie poddane zostały warunki zaciągania tej formy finansowania dłużnego.
Odrębny punkt pracy stanowi opis funduszy pożyczkowych jako alternatywnego i uzupełniającego źródła kapitału dla przedsiębiorstw. Jest to rozwiązanie, które może być szczególnie interesujące dla podmiotów doświadczających trudności z pozyskaniem środków z innych źródeł, z racji np. słabych wyników finansowych.
Istotną część opracowania stanowią także badania dotyczące sektora małych i średnich przedsiębiorstw, którym poświęcono szósty i siódmy rozdział publikacji. W szczególności koncentrują się one na dwóch interesujących formach finansowania, tj. bezprospektowej emisji obligacji oraz shadow banking.
Książka przeznaczona jest dla studentów kierunków ekonomicznych, praktyków gospodarczych oraz osób zainteresowanych pogłębieniem wiedzy z zakresu źródeł finansowania działalności rozwojowej przedsiębiorstw. Praca jest efektem badań statutowych, prowadzonych przez Instytut Finansów Korporacji i Inwestycji w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.