Złożoność celu głównego pracy wskazuje na przenikanie się w nim aspektów teoretycznych, metodycznych, empirycznych oraz praktycznych, co w nakierowaniu na ograniczenie zidentyfikowanych luk poznawczych prowadzi do wyznaczenia czterech dalszych, adekwatnych celów kognitywnych rozprawy.
Celem teoretycznym pracy jest określenie podstaw teoretycznych (w ramach nauk o zarządzaniu) i na ich podstawie określenie konceptualnych reguł, determinant oraz efektów strategicznego podejścia do absorpcji wsparcia w zarządzaniu rozwojem mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
Celem metodycznym pracy jest przeprowadzenie operacjonalizacji zmiennych, określenie zasad pomiaru oraz opracowanie narzędzia badawczego pozwalających na ocenę poziomu, determinant oraz efektów strategicznego podejścia do absorpcji wsparcia w zarządzaniu rozwojem firm sektora MSP.
Celem empirycznym pracy jest przeprowadzenie badań empirycznych na próbie firm sektora MSP pozwalających na analizę i ocenę stopnia rozwoju strategicznego podejścia do absorpcji wsparcia, jego determinant oraz efektów dla procesów zarządzania rozwojem tych podmiotów.
Celem praktycznym pracy jest sformułowanie określonych reguł i rekomendacji dla praktyki gospodarczej pozwalających zwiększyć poziom rozwoju strategicznego podejścia do absorpcji wsparcia i jego determinant w firmach sektora MSP oraz intensyfikować pozytywne i minimalizować negatywne efekty wynikające z wykorzystania tego podejścia w zarządzaniu rozwojem mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.